Казанлъшкото сдружение Младежки център за развитие (МЦР) „Взаимопомощ“, което отбелязва своята 20-а годишнина, има над 50 успешни проекта както като партньор, така и като координираща организация. Това съобщи председателят инж. Мария Славова. По европейски проекти сдружението започва да работи от 2009 година, като голяма част от тях са по програми като „Младежта в действие“, "Еразъм+" и "Европейска доброволческа служба".
Във Враца беше открита инициативата „Осинови врачанско семейство“. За 22 години Росен Додушки не е пропуснал нито една кампания. Той каза по време на събитието, че е чест да бъде дарител. „Имах щастието да бъда от хората, които връчват подаръците на децата и не можете да си представите какво виждам в очите им – каква радост и каква благодарност! Неописуемо е“, каза Додушки от сцената.
За първа година към инициативата се присъединява и екипът на врачанския театър, казаха от културната институция. Директорът на театъра Владлен Александров ще зарадва тригодишно момченце, което е пожелало яке, играчки и лакомства.
По време на събитието прозвуча песента-химн на инициативата „Ако си дал“ на Емил Димитров в изпълнение на Георги Симеонов, който се обучава в Център за специална образователна подкрепа „Д-р Петър Берон&rd
Митнически и полицейски служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" откриха и задържаха при съвместна проверка 13,230 килограма кокаин на стойност 4 159 512 лева, оценен за нуждите на съдебната система, съобщиха от Регионалния пресцентър на Агенция "Митници" в Свиленград.
По случая е задържан турският гражданин М. Д. (45 г.), допълниха от Апелативната прокуратура в Пловдив.
Случаят е от 15 ноември, когато в 3:27 часа на пункта пристига влекач с полуремарке с турска регистрация, със стока от Румъния през България за Турция. По метода „анализ на риска“ превозното средство е селектирано за щателна митническа проверка, включително с рентгенова апаратура, при която са отбелязани необичайни плътности в товарното помещение.
При последвалата физическа проверка във фабрична кухина в пода на полуремаркето са открити девет пакета с бял
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Дунав мост" при Русе.
От граничния пункт съобщиха , че трафикът от тежкотоварни превозни средства е изключително интензивен.
Около 40 камиона изчакват в района на граничната зона този следобед. Останалите тежкотоварни превозни средства са основно в буферния паркинг, който е почти запълнен.
Йордан Тенев пътува от България за Финландия.
"Пристигнах на паркинга в Русе в 18:40 часа вчера и чаках до 11:30 часа днес. Много е интензивен трафикът. Не знам на какво се дължи. Някой път много бързо става - за час - два, но друг път се чака много. Шофьорската професия е лесна, стига да си мераклия", обясни Тенев.
Николай Пантов пътува за Букурещ.
"Ужас е. Голямо дремене. Пристигнах в 18:30 часа вчера и още не съм минал. Професията ни не е труд
Сливенската областна болница "Д-р Иван Селимински" ще отбележи 145 години от създаването си на 21 ноември. Програмата за юбилейното честване включва отдаване на почит пред паметта на патрона на болницата и тържествено отбелязване на празника, съобщиха от лечебното заведение.
Венци и цветя в знак на признателност ще бъдат поднесени в 12:30 часа пред паметника на д-р Иван Селимински, до административния вход на едноименната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ). По случай празника ще се проведе тържествено събрание от 18:00 часа в зала "Май" в Сливен.
МБАЛ "Д-р Иван Селимински" е създадена през 1879 г., като приемник на първата градска болница в Сливен, припомнят от лечебното заведение.
Общинският съвет в Левски подкрепи предложение за поставяне на скулптурна композиция „Земляците“. Тя е в чест на актьорите Георги Парцалев и Григор Вачков и писателя Дончо Цончев.
В предложението на кмета на общината Любка Александрова, което бе разгледано на днешната сесия, се посочва, че за създаването на скулптурната композиция се организира благотворителна кампания за събиране на средства. Тя стартира през август 2022 година с учредяването на инициативен комитет и е под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова.
За изграждането на „Земляците“ са необходими 120 000 лева, като към момента са събрани малко над 80 000 лева. Идеята на местната управа е композицията да бъде готова и поставена през юни догодина, когато се навършват 100 години от рождението на Георги Парцалев. В негова чест през следващата година ще
В момента организацията осъществява проекти по програмите "Еразъм+" и "Европейски корпус за солидарност" и притежава акредитации от Брюксел и по двете, посочи Славова. Тя подчерта, че „Взаимопомощ“ работи отлично с различни институции, сред които посолства, дневни центрове за пълнолетни лица и деца с увреждания, домове за стари хора, казанлъшките Общинска библиотека "Искра" и Исторически музей "Искра", както и защитеното жилище "Оптима". Дългогодишна инициатива на сдружението е еко фестивал, за който организацията има няколко награди и признания.
МЦР „Взаимопомощ“ има утвърдено име сред доброволческите организации в страната и често е търсена като добър техен партньор и консултант по проекти както по "Еразъм+", така и по програма "Европейски корпус за солидарност", отбеляза Мария Славова. Екипът работи и за други организации в страната за разписване, осъществяване и реализиране на проекти. Сдружението печели награди за първия си младежки обмен през 2013 г., както и две награди от Министерството на околната среда и водите за осъществени доброволчески проекти. През 2013 година „Взаимопомощ“ създава първата и единствена в България стена на доброволчеството, открита от посланика на Полша в България. На нея са поставени всички проекти за приети и изпратени доброволци.
Организацията създава и младежки бюлетин "ДоброволциТЕ", който се издава онлайн, а в определени години - и на хартия, и се разпространява в няколко общински библиотеки в страната, каза още председателят. Електронен сайт е създаден и по друг проект и в него се вписва младежка информация от доброволци от различни държави на английски и български език.
„През 2023 година сдружението започна изграждането на екологичен център в село Средногорово в близост до Казанлък, който има за цел да покаже на младите хора как могат да живеят без да са зависими от благата на ежедневието и как да живеят с това, което те самите си отглеждат“, добави Славова. До момента в еко центъра вече са осъществени два проекта - един по „Еразъм+", „Еко енергия", за обучение на младежки работници и един по „Европейски корпус за солидарност" с продължителност 59 дни с участието на 13 доброволци от различни държави. „В обратната връзка от двата проекта участниците казват, че се чувстват много добре в центъра и дават положителна оценка за работата на организацията“, каза Славова.
Към момента в еко центъра са одобрени за финансиране от Центъра за развитие на човешките ресурси по акредитациите на МЦР „Взаимопомощ“ и се предвижда тази година да бъдат осъществени един доброволчески проект за доброволчески екипи и три обучения за младежи работници.
Предстои отделните групи в Общинския съвет в Казанлък да обсъдят резултатите от вчерашния местен референдум относно управлението на паметника „Бузлуджа“, след което съветът да излезе със становище дали процедурата да бъде продължена или приключена. Това каза пред журналисти председателят Николай Златанов по време на официалното връчване на протокола на Общинската избирателна комисия. На срещата присъстваха представители на политически формации от Общинския съвет и представители на Общинската избирателна комисия.
Припомняме, че референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40
В Деня на християнското семейство в Обредния дом в Добрич ще бъдат извършени две сватбени церемонии, каза пред медии директорът на общинското предприятие „Обреден дом“ Румена Маринова.
Тя посочи, че от началото на годината до сега в Обредния дом са сключени 307 граждански брака, като от тях 176 са ритуали „Разписване“, 131 са официалните церемонии. Изнесените ритуали са били 50.
„Изпъстрена от емоции беше до момента сватбената 2024 година, както и откъм младоженци от различни националности. Имахме младоженци от Египет, Афганистан, Бразилия, Ангола, Шотландия, Азербайджан, Узбекистан, Киргизстан, Казахстан, Филипини, Русия, Украйна, Турция, Германия, Сърбия, Косово, Латвия, Унгария и Румъния, които предпочетоха обредните добруджански ритуали за своя празник”, каза още Маринова.
По думите младите хора са избирали различни м
Готовността на Община Болярово за реакция при усложнена зимна обстановка ще разгледа на днешното си заседание местният Общински съвет. В проекта за дневен ред са включени общо шест точки, сред които промяна в инвестиционната програма и бюджета на Общината, както и одобряване на помощ за пострадало от пожар домакинство.
Зимното поддържане на шосетата в крайграничната община ще се осъществява според класа на пътните участъци. За снегопочистването на републиканската пътна мрежа – ІІ-ри и ІІІ-ти клас, която в община Болярово е 80 км, отговорността ще се носи от щаб, сформиран със заповед на областния управител, се казва в докладната записка, внесена от кмета Христо Христов. За общинската четвъртокласна пътна мрежа с дължина 59,30 км е обявена обществена поръчка за избор на изпълнител за периода 2025-2027 г. До 31 декември т. г. зимното почистване на общинските пътища ще се из
В началото на декември в Пловдив ще бъде въведена новата система за контрол в автобусите на градския транспорт. Това бе обявено пред медиите в базата на „Автобусни превози“ – Пловдив от кмета на Пловдив Костадин Димитров, Ерол Садъков, зам.-кмет с ресор "Транспорт", Владимир Телеков, зам.-кмет “Дигитализация, европейски проекти, бизнес развитие и образование” и Николай Недялков, изпълнителен директор на „Тикси“.
От началото на следващия месец жителите на Пловдив ще могат да пътуват в градския транспорт като валидират на специални устройства своите персонални транспортни карти за електронно таксуване. Те ще бъдат издавани еднократно и ще могат да се използват многократно и да се зареждат многократно за срок от пет години.
Новите транспортни карти ще се издават много лесно - само с подаване на лична карта, обясни Николай Нед
Общинските съветници в Троян одобриха единодушно предложената от кмета актуализация на бюджета за 2024 г. Промяната се налага поради обжалване от един от участниците на обществена поръчка по проект за рехабилитация и модернизация на външно изкуствено осветление в Троян и селата Черни Осъм и Орешак.
Според вносителите на предложението Комисията за защита на конкуренцията вероятно няма да се произнесе по жалбата до края на годината. Поради това предвидените средства от целевата субсидия за капиталови разходи за съфинансиране по проекта ще бъдат пренасочени за дейности, за които има яснота, че могат да бъдат изпълнени и разплатени до края на годината.
По-голяма част от средствата ще бъдат пренасочени към провеждаща се в момента поръчка за доставка на специализиран автомобил с хидравлична платформа, с прогнозна стойност 150 хил. лева. С 13 хил. лв. ще се допълни климат